Dostępność zbiorów Centralnej Biblioteki Statystycznej
Centralna Biblioteka Statystyczna gromadzi i udostępnia publikacje naukowe i popularnonaukowe z zakresu statystyki i demografii a także nauk społeczno-ekonomicznych i dziedzin pokrewnych. Będąc główną biblioteką statystyki publicznej, sprawuje również funkcję publicznej biblioteki naukowej.
Zbiory główne Biblioteki (stan na 31 XII 2019) liczą 504 284 woluminy (w tym 244 tytuły czasopism bieżących), zbiory kartograficzne to ponad 5 000 atlasów, map i planów.
Zbiory specjalne obejmują ok. 20 000 woluminów (są to wydawnictwa Głównego Urzędu Statystycznego i wojewódzkich urzędów statystycznych wydane w latach 1950 - 1988 z klauzulą "do użytku wewnętrznego", "do użytku służbowego", "poufne" - udostępnione decyzją Prezesa GUS Franciszka Kubiczka w 1989 roku ogółowi czytelników).
Całość zbiorów jest dostępna dla wszystkich chętnych, chcących skorzystać z jej zasobów.
Katalogi zbiorów
Katalogi zbiorów są dostępne w siedzibie biblioteki oraz za pośrednictwem strony internetowej https://cbs.stat.gov.pl . Od 1998 r. zbiory katalogowane są za pomocą systemu ALEPH, który umożliwia dostęp przy pomocy każdego komputera połączonego do sieci. Katalog ten pozwala również na dostęp do dokumentów w wersji zeskanowanej umieszczonych w Statystycznej Bibliotece Cyfrowej.
Komputerowy katalog Centralnej Biblioteki Statystycznej (OPAC) prowadzony od 1998 r. w systemie ALEPH notuje :
- Wszystkie wydawnictwa książkowe, jakie wpłynęły do CBS od 1998 r. – bez względu na rok wydania
- Zbiory CBS opublikowane w latach 1994-1997.
- Wszystkie wydawnictwa Głównego Urzędu Statystycznego opublikowane po 1990 r.
- Czasopisma bieżące (zasób od 1997 r.).
Funkcjonujące do 1998 r. papierowe katalogi klamrowy i kartkowy znajdują się w informatorium CBS a wersji zeskanowanej również na stronie internetowej, co umożliwia przeszukiwanie całości zbiorów CBS przez Internet osobom nie mogącym przyjść do biblioteki osobiście.
Udostępnianie zbiorów
Zasoby biblioteki i informacje udostępniane są:
- Osobom osobiście odwiedzającym bibliotekę:
- na miejscu w czytelni CBS – wszystkim chętnym
- poprzez wypożyczenia – pracownikom instytucji statystyki publicznej
- poprzez wypożyczenia międzybiblioteczne – innym bibliotekom, które na czas wypożyczenia przejmują odpowiedzialność za wypożyczone zbiory i mogą w tym czasie udostępnić publikacje swoim czytelnikom
- Na odległość:
- telefonicznie, e-mailowo oraz za pośrednictwem poczty – poprzez kontakt z informatorium CBS. W ten sposób można:
uzyskać informacje na temat zbiorów biblioteki oraz dostępności danych bibliotece
zamówić kwerendę biblioteczną
zamówić odbitki ksero lub skany
- za pośrednictwem strony internetowej – są tu dostępne informacje na temat biblioteki i jej zbiorów, zasady korzystania z nich, dane kontaktowe oraz katalogi.
- za pośrednictwem dostępnej na stronie CBS Statystycznej Biblioteki Cyfrowej
Statystyczna Biblioteka Cyfrowa
Statystyczna Biblioteka Cyfrowa to zbiór publikacji ze zbiorów CBS zeskanowanych i udostępnianych w wersji cyfrowej w sieci Internet. Zbiór ten liczy 4800 dokumentów (stan na 31 VIII 2020). Dostęp do niego jest możliwy poprzez stronę internetową CBS oraz serwisy umożliwiające dostęp do zbiorów cyfrowych różnych instytucji:
Serwis Federacji Bibliotek Cyfrowych oraz
europejską wirtualną bibliotekę EUROPEANA.
Taka forma udostępniania wspomaga ochronę zbiorów i zwiększa ich dostępność. W Statystycznej Bibliotece Cyfrowej możliwy jest pełny dostęp do poszczególnych publikacji, ponieważ znajdują się dokumenty należące do domeny publicznej, które mogą być udostępniane jako nie podlegające ograniczeniom dostępu z tytułu ochrony majątkowych praw autorskich, a są szczególnie wartościowe lub stanowią źródło cennych informacji statystycznych.
Dostęp do zbiorów w siedzibie biblioteki
Czytelnicy odwiedzający bibliotekę osobiście mogą uzyskać dostęp do zbiorów i informacji
- w czytelni
- w informatorium CBS
- w magazynie przy dwóch stanowiskach czytelniczych – po otrzymaniu zgody bibliotekarza dyżurującego w czytelni
- Czytelnia
Czytelnia CBS mieści się w pok. 67 w bloku D. Znajduje się w niej 60 miejsc dla czytelników. Wyposażona jest w 12 komputerów z dostępem do sieci internetowej i dwa stoły ułatwiające korzystanie z map i wydawnictw wielkoformatowych.
Znajdujący się w czytelni księgozbiór podręczny liczy około 5 tys. woluminów, w tym wszystkie najnowsze publikacje GUS, wyniki przeprowadzonych przez GUS spisów powszechnych, roczniki statystyczne zagranicznych urzędów statystycznych i organizacji międzynarodowych, wydawnictwa encyklopedyczne i słownikowe oraz wybór czasopism. W czytelni istnieje wolny dostęp do zbiorów. Publikacje można samodzielnie brać i odstawiać na półki.
- Magazyn
Publikacje przechowywane w magazynie biblioteki zamawiane są do czytelni i wypożyczalni przy pomocy rewersów. Czas oczekiwania na realizację rewersu wynosi zazwyczaj poniżej 15 minut.
W magazynie biblioteki funkcjonują dwa stanowiska czytelnicze umożliwiające korzystanie ze zbiorów magazynowych poprzez bezpośredni dostęp do półek.
- Informatorium
Informatorium CBS mieści się w pok. 50. Znajdują się w nim 3 stanowiska dla czytelników, komputer z dostępem do sieci internetowej oraz katalogu komputerowego a także katalogi klamrowy i kartkowy.
Dostęp dla osób z niepełnosprawnościami
Czytelnia oraz informatorium CBS znajdują się na tym samym poziomie, na parterze budynku GUS. Są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Schody znajdujące się w holu głównym, z którego przechodzi się do bloku D są wyposażone w platformy schodowe dla osób niepełnosprawnych.
W sąsiedztwie czytelni i informatorium znajduje się toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.
Pracownicy Centralnej Biblioteki Statystycznej służą pomocą wszystkim czytelnikom korzystającym z usług biblioteki osobiście i na odległość.